Druk Poznań / ul. Św. Michała 100, produkcja hala H12, biuro budynek P2, pok. 9 / 61-005 Poznań

Tablica tablicy nierówna.

03.05.2021r.

Wybór materiałów, z których można wykonać tablice informacyjne jest spory. Jak dobrze wybrać?

Dibond, pvc, pleksi, DISPA, kapa, hips, reboard, polipropylen, drewno, szkło… Wybór materiałów, z których można wykonać tablice informacyjne jest spory, prawda? Jak go dobrze wybrać i czy wybrać tylko jeden? 

Codziennie drukujemy, frezujemy i przycinamy od kilku do nawet kilkuset oznaczeń, tablic czy szyldów. Pracujemy na wielu materiałach płaskich, które różnią się składem, grubością, strukturą, sztywnością, kolorem. Mając tak duży wybór, na jaki materiał postawić? Który wybrać? Oto kilka wskazówek i krótki opis najczęściej stosowanych materiałów.

Warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią wybór. Po pierwsze: w jakim miejscu będzie wisiała tablica? To bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie materiały nadają się do użytku zewnętrznego lub dużej ekspozycji na słońce. Po drugie: jak długo ma służyć? Jeśli zakładamy, że oznaczenie będzie wisiało kilka miesięcy, to spokojnie można zastosować tańsze materiały, najlepiej poddające się łatwo recyklingowi. Natomiast, wybierając materiał na przykład na szyld z logo firmy, warto już zainwestować w coś trwałego, tak żeby oznaczenie przez lata wyglądało estetycznie. I po trzecie: jakim budżetem dysponujemy? Różnice cenowe w materiałach, które można wykorzystać do wykonania oznakowań, tablic czy szyldów są naprawdę spore, dlatego lepiej wcześniej zaplanować, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na realizację.

PVC spienione to najczęściej wybierany materiał, z którego wykonujemy tablice reklamowe czy tablice informacyjne. To płaska, biała płyta, o różnej grubości: od 1 mm do nawet  20 mm, która łatwo poddaje się obróbce: cięciu czy frezowaniu. PVC spienione jest lekkie i jednocześnie sztywne, dlatego idealnie nadaje się do wykonania różnego rodzaju oznakowań, także ciętych do kształtu. Do tego jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, a tym samym doskonale sprawdzi się wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Jest jeszcze jeden powód, dla którego PVC spienione jest najpopularniejszym materiałem płaskim do druku – to cena. To jeden z tańszych materiałów, co nie oznacza, że najgorszych. Świetnie sprawdzi się nawet na dłuższe realizacje zewnętrzne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bardzo duża ekspozycja na słońcu może odbarwić materiał, a czasami nawet go zniekształcić.

A co zastosować, jeśli tablica będzie wisiała w pełnym słońcu? Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płyty potocznie nazywanej dibondem. Czym jest dibond? To aluminiowa płyta kompozytowa i chociaż brzmi skompilowanie, to nic innego jak płaski materiał składający się z 3 warstw: z zewnątrz pokryty aluminium, a w środku wypełniony rdzeniem z polietylenu. Takie połączenie daje bardzo wytrzymały nośnik do druku, lekki i niezwykle sztywny, odporny na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoja reklama lub tablica wisiała przez lata, wykonaj ją z właśnie dibondu. Jest on droższy niż wcześniej opisywane PVC spienione, ale też bardziej trwały. Najczęściej stosowane grubości to 2 lub 3 mm, warto wiedzieć, że dibond, oprócz wersji białej przygotowanej do pod druk, występuje również w wielu wariantach kolorystycznych, także z powłoką szczotkowaną, która po zadruku daje efekt inox.

No dobrze, a co wybrać, jeśli chcemy, żeby nasza tablica poza tym, że ma być źródłem informacji, wyglądała estetycznie i bardziej premium? Wtedy, do jej wykonania można wybrać pleksi, czyli szkło akrylowe. Jest wyjątkowo trwałym materiałem, odpornym na zarysowania i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i chociaż występuje w wielu kolorach, do druku najczęściej wybierane są płyty transparentne i białe, o grubości od 1 mm do nawet 25 mm. Pleksi łatwo poddaje się frezowaniu i termoformowaniu, dlatego można z niego wykonać elementy bardziej skomplikowanych szyldów lub oznaczeń.

Do tablic i oznakowań umieszczonych wewnątrz budynków szukajmy materiałów ekologicznych. Świetnie sprawdzi się do tego DISPA, czyli płyta wykonana z papieru, niezwykle lekka i sztywna. DISPA ma strukturę tektury falistej o grubości 3,8 mm, jest idealnie biała i gładka, znakomicie nadaje się do druku UV. Płyty występują w kilku wymiarach, dając możliwość wydruku dużych formatów, nawet 1,5×3 m. DISPA w 100% nadaje się do recyklingu, a ze względu na swoje właściwości i walory ekologiczne warto wybrać ją jako zamiennik PVC spienionego.

Te cztery materiały to najczęściej stosowane rozwiązania do produkcji tablic i oznaczeń. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami, odpowiemy na nie i pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Cześć, tu Maria!
Masz pytania?

Odezwij się do mnie!

e-mail: maria@drukpoznan.pl

tel: + 48 505 036 403