Druk Poznań / ul. Św. Michała 100, produkcja hala H12, biuro budynek P2, pok. 9 / 61-005 Poznań

Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!

12.09.2022r.

Jak ruszyć w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Upcykling to forma wtórnego wykorzystania odpadów. W przeciwieństwie do recyklingu zakłada wytworzenie wyrobów o wyższej wartości niż pierwotna. Co najistotniejsze upcykling ma ogromny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów, dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców.
Choć samo słowo pierwszy raz pojawiło się w publikacjach naukowych pod koniec lat 90, to samo zjawisko znane było znacznie wcześniej.

Niekwestionowanymi mistrzami w tej dziedzinie w Polsce byli urodzeni i wychowani w czasach wielkiego, powojennego niedoboru. Któż z nas nie poczuł goryczy rozczarowania zachłannie łapiąc pudełko po lodach, które okazywało się pojemnikiem na mrożony koperek… Sukienki uszyte z materiału zasłonowego, pojazdy skonstruowane ze skrzynek po owocach, zaopatrzone w kółka od starego wózka, huśtawki z opon (!), męskie koszule przerabiane na damskie bluzki, farbowane kawałki gazy jako eleganckie szaliki… pomysłowość godna niejednego dyrektora kreatywnego. TO był upcykling w czystej postaci. Jest to zatem zjawisko znane, z czasem zapomniane, a teraz w związku z kryzysem klimatycznym wręcz konieczne.
Dzięki niemu, nie tylko można ponownie wykorzystać surowce i co nie mniej ważne – zmniejszyć ilość odpadów.
Chcąc iść drogą w kierunku zrównoważonego rozwoju – w czerwcu 2022 otworzyliśmy #GiveBox, miejsce gdzie wkładamy odpady poprodukcyjne, które zazwyczaj trafiały na śmietnik, a teraz mogą posłużyć jako materiał do twórczych działań. Są to niewymiarowe skrawki płyt (pcv, plexi, dispa, kapa czy dibond), resztki folii, papieru itp. W specjalnym pojemniku udostępniamy te materiały bezpłatnie. W ciągu trzech miesięcy od powstania nowe zastosowanie znalazło aż 967 kg „odpadów”, to 967 kg mniej śmieci na wysypisku!
Zdajemy sobie sprawę, że jeszcze długa droga przed nami i wiele zrównoważonych wyzwań, ale zrobiliśmy pierwszy krok! Ten najważniejszy! Bo wiemy, że duże projekty składają się z małych przedsięwzięć.
A Ty co zrobisz?

Cześć, tu Łukasz!
Masz pytania?

Odezwij się do mnie!

e-mail: team@drukpoznan.pl

tel: + 48 513 180 099