Druk Poznań / ul. Św. Michała 100, produkcja hala H12, biuro budynek P2, pok. 9 / 61-005 Poznań

4 na 4 to nie tylko napęd samochodowy.

04.03.2021r.

4/1 czy 4/4, a może 4/1/4? Jak odnaleźć się w oznaczeniach drukarskich? Wyjaśnimy kilka tych najważniejszych, żeby ułatwić Wam poruszanie się w świecie poligrafii.

4/1 czy 4/4, a może 4/1/4?

Jak odnaleźć się w oznaczeniach drukarskich? Wyjaśnimy kilka tych najważniejszych, żeby ułatwić Wam poruszanie się w świecie poligrafii.

Wyceniając lub zlecając druk na pewno spotkaliście się z cyfrowym zapisem rodzaju druku, na przykład 4/1. Co oznaczają te skróty i jak je odczytać? Postaramy się wyjaśnić to jak najprościej.

Zapis cyfrowy i cyfra 0

Cyfrowy zapis to skrót rodzajów druku, najczęściej składa się z 2 cyfr oddzielonych pionową kreską. Te 2 cyfry to nic innego jak 2 strony zadruku. Jeśli po obu stronach kreski mamy wartości dodatnie, to mamy do czynienia z drukiem dwustronnym. Natomiast jeśli po prawej stronie kreski mamy cyfrę 0, oznacza to druk jednostronny. Czasami kreska zastępowana jest znakiem +, ale nie zmienia to jej znaczenia.

Cyfra 4

Wiemy już co znaczy 0, czas na cyfrę 4. Oznacza ona 4 kolory, z których drukujemy, a w większości technologii drukarskich odpowiada innemu skrótowi: CMYK – to skrót od pierwszych liter czterech kolorów, na których opiera się druk cyfrowy. Wyjaśniając bardziej szczegółowo: C to cyjan (kolor niebieski), M to magenta (kolor różowy/purpurowy), Y to yellow (kolor żółty) i K to kolor czarny. W czasie druku z tych kolorów powstają wszystkie pozostałe – jeśli pamiętacie z lekcji plastyki, że niebieski i żółty po wymieszaniu daje zielony – to w uproszczeniu tak właśnie się dzieje w trakcie druku z tych czterech podstawowych kolorów.

Cyfra 1 i 5

Wracając do odszyfrowywania cyfr: cyfra 1 to oznaczenie druku tylko jednym kolorem i najczęściej jest to kolor czarny lub biały. Cyfra 5 to kolor drukowany z CMYK-a z dodatkowym kolorem białym. Takie wydruki wykonujemy na podłożach o ciemnym kolorze oraz materiałach transparentnych. Wtedy kolor biały kładziemy pod grafiką, tak aby podłoże nie przebijało przez zadruk, a na materiałach transparentnych, żeby uniknąć efektu przezierności, a prościej: żeby grafika nie wyglądała jak witraż.

Więcej kresek

Zapis, który wygląda trochę bardziej skomplikowanie i składa się przynajmniej z dwóch kresek i trzech cyfr, jak na przykład 4/1/4 to zadruk z warstwą blokującą. W tym przypadku kreski nie oznaczają stron materiału, ale ilość warstw zadruku, a sam zadruk odbywa się tylko po jednej stronie materiału. Gdybyście chcieli wydrukować naklejkę na szybę, która ma mieć grafikę widoczną z dwóch stron, to właśnie do jej wykonania wykorzystalibyśmy druk 4/1/4, gdzie 4 to pierwsza warstwa koloru, 1 to warstwa blokująca i kolejna cyfra 4 to druga warstwa koloru.

Warto zapamiętać!

A teraz mała ściągawka, którą możecie wykorzystać nie tylko w naszej drukarni, ale wszędzie tam, gdzie drukuje się z CMYK-a:

druk 4/0 – oznacza druk jednostronny kolorowy
druk 1/0 – oznacza druk jednostronny w kolorze czarnym lub białym
druk 4/1 – oznacza druk dwustronny: z jednej strony zadruk kolorowy, a z drugiej strony tylko kolor czarny
druk 4/4 – oznacza druk dwustronny: z obu stron kolorowy
druk 5/0 – oznacza druk jednostronny kolorowy z dodatkowym kolorem białym
druk 4/1/4 – oznacza druk jednostronny, warstwowy:  kolor + warstwa blokująca + kolor

Skróty to standard pracy w drukarni.

Jak widać, skróty są dość proste do odczytania i zapamiętania, w końcu taka ich rola, mają upraszczać, a nie komplikować. W drukarni są standardem, z którego korzystamy na codzień. Jeśli macie jakieś wątpliwości, zawsze pytajcie, naszą rolą jest udzielić Wam wszelkich informacji, nawet na pytania, których odpowiedzi wydają się dla nas oczywiste. To da nam pewność, że zlecony przez Was druk będzie spełniał Wasze oczekiwania.

Cześć, tu Maria!
Masz pytania?

Odezwij się do mnie!

e-mail: maria@drukpoznan.pl

tel: + 48 505 036 403