Druk Poznań / ul. Św. Michała 100, produkcja hala H12, biuro budynek P2, pok. 9 / 61-005 Poznań

Materiały eko

W materiałach przyjaznych środowisku widzimy przyszłość druku. Przygotowując oferty dla naszych klientów, staramy się dać im wybór między produktami eko, a tymi, które nie nadają się do przetworzenia. Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy produkt poddaje się recyklingowi.

Rynek materiałów do druku cały czas się powiększa, a my chętnie szukamy eko nowinek. Sprawdzamy, testujemy i wprowadzamy je do naszej oferty, którą zebraliśmy dla Was w jednym miejscu, żeby ułatwić Wam wybór.

Palboard

Palboard świetnie sprawdzi się jako zamiennik płyt z PVC spienionego i płyt aluminiowo-kompozytowych, takich jak dibond. Co w nim eko? Chociaż Palboard wykonany jest z PVC, to jego rdzeń wytworzony został w 80% z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Nadaje się do wewnątrz, jak i na zewnątrz, jest lekki sztywny i wytrzymały.

Palboard świetnie sprawdzi się do wykonania tablic reklamowych nawet sporych gabarytów, bo płyty dostępne są w dużych wymiarach 2,03×3 m i grubościach 3, 5 i 10 mm. Można go frezować, zginać, nadawać dowolny kształt, przez co daje spore możliwości do produkcji elementów POS.

DISPA

Płyta z papieru, lekka, biała i gładka, produkt w 100% eko i w 100% poddający się recyklingowi. DISPA w strukturze przypomina trochę tekturę falistą, ale jest od niej dużo trwalsza i sztywniejsza. Świetnie nadaje się do druku, ale także łatwo poddaje się obróbce, dlatego to idealny eko materiał do wnętrz, z którego można wykonać różnego rodzaju oznaczenia, tablice i materiały POS. Płyty o grubości 3,8 mm występują w kilku wymiarach, dając możliwość wydruku dużych formatów, nawet 1,5×3 m.

Co możecie zastąpić płytą DISPA? Wszystkie oznaczenia, tablice i inne elementy wykonane z PVC spienionego czy dibondu, które znajdują się wewnątrz budynków.

Re-board

Re-board to w 100% materiał ekologiczny. To bardzo sztywna, mocna i lekka płyta kartonowa o strukturze plastra miodu. W druku używamy re-boardu o dwóch grubościach 10 lub 16 mm i dwóch kolorach białym lub brązowym. Jego środek o charakterystycznej strukturze zawsze jest brązowy, co podkreśla ekologiczne walory re-boardu.

Zastosowanie re-boardu jest wszechstronne: duże płyty 1,6×3 mm pozwalają na wykonanie sporych tablic, oznaczeń, standów, materiałów POS, elementów dekoracji czy wystaw. To świetny zamiennik płyt z PVC spienionego, który z powodzeniem zastąpi je wewnątrz budynków.

Folie twarde PP i PET

Folie bezklejowe, które poddają się recyklingowi wytwarzane są z polipropylenu lub polietylenu. Grubość folii zaczyna się już od 0,2 mm, a kończy na 0,8 mm. Do tego folie bezklejowe występują w wielu wariantach wykończenia: mat, półmat, błysk oraz różnych kolorach, także fluorescencyjnych.

Najczęściej w druku wykorzystujemy folie białe lub transparentne, z których wykonujemy oznaczenia, etykiety, metki, zawieszki, wizytówki czy wobblery, a także elementy POS.

Polipropylen

Polipropylen kanalikowy to kolejny płaski materiał wykorzystywany w druku, który poddaje się recyklingowi. Jest lekki i dość sztywny, występuje w dużych płytach, nawet 2×6 m i standardowo w kilku grubościach: 3, 5, 8 oraz 10 mm. Z polipropylenu kanalikowego wykonujemy przede wszystkich tablice i oznaczenia zewnętrzne oraz v-boardy.  Warto pamiętać o jego kanalikowej strukturze, ponieważ jest ona delikatnie widoczna na powierzchni płyty, nawet po zadruku.

Polipropylen kanalikowy to zamiennik PVC spienionego lub dibondu, nie tak trwały, ale na pewno tańszy i co najważniejsze poddaje się ponownemu przetworzeniu.

Naklejki podłogowe

Jest wiele folii, z których można wykonać naklejki podłogowe, ale żeby były one eko, powinny powstać z materiałów, które można ponownie przetworzyć. Jednym z nich jej polipropylen i właśnie z folii i laminatów polipropylenowych wykonujemy naklejki podłogowe, które w 100% poddają się recyklingowi, mają atest antypoślizgowy i niczym nie odbiegają od tych wykonanych z PVC. Jedyny ich minus to wyższa cena, z którą trzeba się liczyć wybierając naklejki podłogowe z materiału poddającego się recyklingowi.

Naklejki podłogowe mają szerokie zastosowanie reklamowe i informacyjne, są znakomitym zamiennikiem lub dopełnieniem reklam podwieszanych, umieszczanych na szybach lub ścianach.

Naklejki uniwersalne

Najczęściej do druku naklejek wybierane są folie z PVC, ale warto wiedzieć, że różnego rodzaju naklejki używane wewnątrz i na zewnątrz można wykonać z folii łatwo poddających się recyklingowi. Czego szukać? Najprościej folii wykonanych z dwóch tworzyw sztucznych: polipropylenu lub polietylenu. Podobnie jak folie z PVC występują w wariantach białych i transparentnych, z mocnym lub usuwalnym klejem i wykończeniu matowym lub błyszczącym.

Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób szuka rozwiązań eko, także przy wyborze materiałów na zwykłe naklejki, licząc się z tym, że folie wykonane z PP lub PET są droższe niż ich odpowiedniki z PVC.

Naklejki elektrostatyczne

Naklejki elektrostatyczne mają wiele zalet, a jedną znich jest materiał, z którego wykonana jest folia elektrostatyczna, czyli PET. Polietylen to jedno z tworzyw sztucznych, które najlepiej poddaje się wielokrotnemu recyklingowi i co ważne po przetworzeniu może mieć kontakt z żywnością. Naklejki elektrostatyczne nie mają kleju, a różnych powierzchni takich jak szkło, drewno, czy beton trzymają się dzięki ładunkom elektrostatycznym. Łatwo się aplikują i repozycjonują, a po ściągnięciu nie zostaje po nich nawet najmniejszy ślad.

Naklejki elektrostatyczne bardzo dobrze sprawdzą się wewnątrz przez ok. 6 miesięcy. Potem można spokojnie wrzuć je do kontenera na tworzywa sztuczne. Oprócz naklejek z indywidualnym zadrukiem, w naszej ofercie mamy również notesy elektrostatyczne.

Naklejki usuwalne

Naklejki, które można łatwo usunąć bez pozostawienia śladów drukujemy na folii z wykonanych z PET, materiale który łatwo poddaje się recyklingowi. W zależności od zastosowania naklejki usuwalne wykonujemy z folii Wallcatch, która trzyma się każdej powierzchni wewnątrz oraz folii z klejem silikonowym, dedykowanej do powierzchni gładkich, błyszczących, która może być aplikowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Naklejki usuwalne idealnie sprawdzają się na okresowe realizacje, akcje promocyjne oraz wszędzie tam, gdzie liczy się łatwa aplikacja i to, że po zdjęciu folii nie zostaną ślady  kleju.

Tyvek

Tyvek to materiał wykonany z polietylenu, bardzo trwały, lekki, wodoodporny, a jednocześnie przepuszczający powietrze. Co najważniejsze w 100% poddaje się recyklingowi. Tyvek w swojej strukturze przypomina pognieciony papier. Wynika to z jego budowy, na którą składają się nierównomiernie rozłożone, sprasowane ze sobą włókna PET. 

W druku tyvek wykorzystujemy do produkcji etykiet, metek, numerów startowych, ale również elementów dekoracji i wystaw.

Cześć, tu Maria!
Masz pytania?

Odezwij się do mnie!

e-mail: team@drukpoznan.pl

tel: + 48 505 036 403