Druk Poznań / ul. Św. Michała 100, produkcja hala H12, biuro budynek P2, pok. 9 / 61-005 Poznań
Plik do druku należy przygotować w przestrzeni kolorystycznej CMYK
Najbezpieczniej zapisać plik w formacie .pdf lub .tiff
Plik nie powinien zawierać spadów
Rozdzielczość dla plików A3 lub mniejszych wynosi 300 dpi, natomiast dla plików większych niż A3 - 150 dpi
Nacinane na ploterze są wyłącznie kształty wektorowe w formacie .pdf, .ai lub .eps
Obszar roboczy
W zamówieniu podaje się format netto i plik powinien być przygotowany na wymiar netto – bez spadów.
Dla projektu drukowanego dwustronnie należy każdą stronę druku przygotować jako osobną stronę .pdf’a. Plik z ułożonymi obok siebie stronami, na większym obszarze, nie jest plikiem prawidłowo przygotowanym do druku dwustronnego.
Bezpieczne marginesy
Aby uniknąć przycięcia tekstu oraz innych istotnych elementów projektu, należy odsunąć je od krawędzi o min. 3 mm. W przypadku oczkowanych banerów bezpieczny margines wynosi 50 mm.
Spad
Druk UV i solventowy – projekt w formacie netto (bez spadów).
Banery – projekt w formacie netto (bez spadów).
Roll-upy – spad o szerokości 100 mm wyłącznie przy dolnej krawędzi (pozostałe krawędzie bez spadu).
Canvas – spad 25 mm z grafiką + 25 mm pustego spadu (25 mm spadu z grafiką to bok ramy, natomiast pusty/biały spad to obszar potrzebny do przymocowania płótna do ramy).
Przestrzeń kolorystyczna projekty należy przygotowywać w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Jeśli w pliku będą znajdować się kolory RGB lub z palety Pantone, zostaną one zamienione do przestrzeni kolorystycznej CMYK. Projekt może wtedy różnić się kolorystycznie od zadanych pierwotnie kolorów, za co Drukpoznan.pl nie bierze odpowiedzialności. Pliki nie powinny zawierać osadzonych profili kolorystycznych. Najlepiej podczas projektowania korzystać z wzorników kolorów lub wykonać druk próbny.
Kolor czarny – projekty przygotowane pod druk cyfrowy powinny zawierać czarne elementy jako obiekty w kolorze 100% black. W druku solventowym oraz UV takie elementy powinny być przygotowane ze składowych CMYK: 30/30/30/100 (wyjątek: drobny tekst – wtedy pozostaje 100% black).
Rozdzielczość – pliki zawierające grafikę bitmapową powinny być przygotowane w odpowiedniej rozdzielczości:
Format pliku do druku – najbezpieczniej zapisać projekt do formatu .pdf lub .tif, przy czym ten drugi musi być spłaszczony (bez przezroczystości). Przesłanie plików otwartych (Illustrator, Photoshop, InDesign lub CorelDraw X4) może spowodować opóźnienia w realizacji zamówienia – pliki po otwarciu i zapisaniu do .pdf/.tif wysyłamy do akceptacji klienta. Prosimy pamiętać, że pliki pod plotowanie należy przygotowywać wyłącznie w grafice wektorowej, zapisanej do .pdf lub .eps.
Foliowanie – w projektach z ciemnym tłem lub z wieloma ciemnymi elementami, sugerujemy (jeśli to możliwe) zabezpieczenie druku folią.
Nacinanie na ploterze
Jest to nacinanie folii w dowolne kształty i rozmiary. W przypadku projektu składającego się z kilku elementów, zalecamy wykończenie z folią transferową, która ułatwia naklejenie całego wzoru na odpowiednio przygotowaną powierzchnię.
Przygotowanie linii cięcia pod plotowanie:
Kolor biały
W Drukpoznan.pl drukujemy, oprócz podstawowych kolorów CMYK, także dodatkowym kolorem białym. Wydruk może zawierać wyłącznie białe elementy (np. druk 1/0) lub kolorową grafikę z elementami białymi (np. druk 5/0 z białym wybiórczo). Kolor biały może również zostać wydrukowany jako kryjąca apla pod grafiką CMYK (tzw. druk 5/0 z białym po całości).
W celu poprawnego przygotowania pliku do druku, należy na grafice utworzyć dodatkowe elementy, które będą wydrukowane kolorem białym. Te elementy muszą zawierać 100% cyjanu, jednak w ustawieniach koloru należy zmienić jego nazwę na “White” oraz wybrać “kolor dodatkowy”. Tak przygotowane elementy muszą mieć nadany “Overprint” (“Wypełnienie nadruku”). Należy również owe elementy zmniejszyć o – 0,4 mm, jeżeli biały będzie wyłącznie poddrukiem pod grafiką CMYK.
W druku kolorem białym najważniejsze zatem jest:
Przykład
Pokazuje, jaki efekt daje położenie koloru białego w druku na materiałach transparentnych. Wydruk może zawierać wyłącznie białe elementy (np. druk 1/0) lub kolorową grafikę z elementami białymi (np. druk 5/0 z białym wybiórczo). Kolor biały może również zostać wydrukowany jako kryjąca apla pod grafiką CMYK (tzw. druk 5/0 z białym po całości). Wysyłając plik do druku, warto dodać informację, czy biały kolor ma być położony tylko pod grafiką, czy też na całości wydruku.
Tłoczenie – w tłoczeniu wymagane są poniższe zalecenia:
Bigowanie – jest to rodzaj specjalnego wgniecenia w papierze, aby móc złożyć papier na mniejsze części, przykładowo: jedno bigowanie pośrodku ulotki A4, daje nam składaną czterostronicową ulotkę A5.
W przypadku bigowania, prosimy w Państwa zamówieniu o informację dotyczącą rodzaju bigowania. Jeśli bigowanie jest inne niż do ulotki składanej na pół, w Z lub C, prosimy o przesłanie dodatkowego pliku z nałożonymi liniami bigowania (bigowanie oznacza się prostą czarną linią).
W drukach z ciemnym tłem zalecamy foliowanie, chroniące wydruk przed popękaniem.
Perforacja – jest to specjalne nacięcie, które dzieli powierzchnię ulotki na mniejsze użytki (tzw. zrywki). Pozwala to na ich łatwe odrywanie. Perforacja ma szczególnie zastosowanie w druku biletów, kuponów czy bonów rabatowych.
W przypadku perforacji, prosimy o przesłanie dodatkowego pliku z nałożonymi liniami perforacji (perforację oznacza się przerywaną czarną linią).
Dziurkowanie – miejsce wykonania otworu wystarczy oznaczyć na pierwszej stronie projektu (awersie) kółkiem o średnicy 1 mm w kolorze różowym (lub odpowiednio kontrastowym do tła).
Prosimy zwrócić uwagę na:
Lakier UV – to najpopularniejszy rodzaj uszlachetnienia. Przygotowując pliki należy pamiętać o:
Hotstamping – pliki pod to uszlachetnienie przygotowuje się podobnie jak tłoczenie:
Sztancowanie – do wykonania, np. wizytówki lub zawieszki, w unikalnym niestandardowym kształcie, potrzebny jest wykrojnik (sztanca).
W tym celu należy zaprojektować w grafice wektorowej rysunek techniczny – najlepiej na osobnej warstwie, nałożony na projekt druku (dla odpowiedniego spasowania). Zapisać należy trzy pliki w formacie .pdf: do druku, wykrojnik oraz plik poglądowy (wykrojnik nałożony na druk).
Linie cięcia, czyli noże, zaznaczamy w projekcie wykrojnika za pomocą koloru czarnego, bigowanie – kolorem zielonym, natomiast perforację – czerwoną linią przerywaną.
W drukach z ciemnym tłem zalecamy foliowanie, chroniące wydruk przed popękaniem.
Niezgodność parametrów zamówienia z projektem – wymiary, ilość stron lub rodzaj uszlachetnień musi zgadzać się ze złożonym zamówieniem. Każda niezgodność spowoduje opóźnienie w realizacji zamówienia.
Brak poglądowego pliku – w przypadku plików o niestandardowych parametrach lub z personalizacją, prosimy o dołączanie plików poglądowych / wizualizacji.
Brak informacji o kolejności stron – w prawidłowym układzie stron, pierwsza strona pdfa to przód okładki / awers / front. Druga strona to rewers. W przypadku wielostronicowych publikacji – druga strona to strona za przednią okładką, a ostatnia strona pdfa to tył okładki. Jeśli kolejność stron nie wynika z projektu, struktury pliku lub pliku poglądowego, może on zostać błędnie wydrukowany.
Nieprawidłowe rozszerzenie pliku – plik został zapisany w rozszerzeniu innym niż akceptujemy. Plik taki należy zapisać do formatu .pdf lub .tiff, ewentualnie .ai, .eps, .psd, .indd, .cdr (X4) lub .jpg.
Elementy zbyt blisko krawędzi
Bezpieczny margines wynosi 3 mm (w banerach jest to 50 mm). Jeśli istotne elementy projektu są bliżej linii cięcia, mogą zostać przycięte. W przypadku ramek sugerujemy odsunięcie ich od brzegu o 5 mm (lub zastosować taką ich minimalną grubość). Tło projektu, jeśli jest inne niż białe, powinno być wyciągnięte poza linię cięcia. Jeśli projekt nie posiada spadów, po docięciu mogą być widoczne nie zadrukowane krawędzie.
Użycie innych kolorów niż CMYK – w projektach należy zastosować przestrzeń kolorystyczną CMYK. Kolory Pantone oraz RGB zostaną przekonwertowane do CMYK, przez co projekt po wydrukowaniu może różnić się od zadanych pierwotnie kolorów. Taki wydruk nie podlega reklamacji.
Teksty złożone ze wszystkich składowych CMYK – jeśli projekt zawiera drobny tekst, należy wypełnić go kolorem 100% black. Tekst wypełniony czernią, składającą się ze wszystkich składowych CMYK, może po wydrukowaniu być nieczytelny, ponieważ kolory nie spasują się.
“Overprint” w projekcie – farby CMYK są półtransparentne, dlatego obiekty w projekcie znajdujące się wyżej, wycinają obiekty znajdujące się niżej. “Overprint”, czyli nadruk, blokuje owe wycinanie, dzięki czemu obiekty poniżej drukowane są w całości, a na nie nadrukowywane są obiekty z wyższej warstwy (następuje mieszanie się kolorów). Dlatego też nadruk powinno stosować się wyłącznie dla koloru dodatkowego “White” oraz drobnych, czarnych tekstów (aby podczas pasowania kolorów nie powstały białe obwódki). Użycie “Overprint” dla innych elementów może skutkować błędnym wydrukiem całego projektu.
Pliki w formie bitmap – pliki bitmap powinny być zapisane jako spłaszczony .tif z głębią kolorów 8-bitów oraz bez kompresji LZW. W innym przypadku plik może ulec zniekształceniu podczas rozbarwienia.
Teksty nie zamienione na krzywe – projekt, w którym teksty nie zostały zamienione na krzywe, może zostać błędnie wydrukowany, ponieważ fonty w projekcie będą dostępne jedynie na komputerze autora projektu, a nasz system osadzi inne. Jeśli projekty mają być przez nas edytowane, np. personalizacja wizytówek, prosimy fonty (czcionki) osadzić w pdfie wzorcowym lub przesłać osobny plik z fontem.
Efekty specjalne z programów graficznych – jeśli w projekcie użyto efektów specjalnych, takich jak soczewka, cień, przezroczystość, wypełnienie tonalne czy tryby mieszania, to mogą one zostać nieprawidłowo odczytane przez inne urządzenia. Efektem może być niezamierzona zmiana projektu. Najlepiej tło i elementy z efektami specjalnymi przekształcić na bitmapę (ustawienia 300 dpi CMYK).
Małe elementy uszlachetnień oraz złe ich wpasowanie – zamówienie nie zostanie zrealizowane lub nastąpi opóźnienie w jego realizacji, jeśli elementy przewidziane do uszlachetnienia będą w rozmiarze mniejszym niż zalecany oraz będą one źle wpasowane w druk (patrz: “OPCJE DODATKOWE”). Prosimy także pamiętać, że maska dla uszlachetnień musi być oznaczona jako obiekt 100% black (czerń).
Pliki bezpośrednio załączane do wiadomości e-mail nie powinny być większe niż 25 MB. Większe pliki wygodniej i szybciej jest udostępniać za pośrednictwem dysków sieciowych (najlepiej WeTransfer.com), wysyłając e-mailem jedynie linki do pobrania.
Klientom Drukpoznan.pl oferujemy indywidualne, bezpłatne konto FTP zapewniające pełną prywatność przesyłanych materiałów. Raz w miesiącu oczyszczamy nasze serwery FTP, usuwając wszystkie pliki poza znajdującymi się aktualnie w produkcji. Pliki do zamówień wykonywanych seryjnie możemy na życzenie klienta zachować na ustalony wspólnie czas. Jeśli chcesz otrzymać dostęp do naszego serwera FTP, poproś o dostęp swojego opiekuna.