tel: 508 520 508   |   biuro@drukpoznan.pl

warunki techniczne

DOSTARCZANIE MATERIAŁÓW
Zlecone prace można dostarczać na płytach CD, DVD, kartach pamięci, nośnikach pendrive, dyskach zewnętrznych, a także w formie elektronicznej: załączników do poczty, linków do dysków sieciowych oraz za pomocą FTP.
 
Pliki bezpośrednio załączane do wiadomości e-mail nie powinny być większe niż 25 MB. Większe pliki wygodniej i szybciej jest udostępniać za pośrednictwem dysków sieciowych (Dropbox, Google Docs, WeTransfer itp.), wysyłając e-mailem jedynie linki do pobrania. 
 
Klientom Drukpoznan.pl oferujemy indywidualne, bezpłatne konto FTP zapewniające pełną prywatność przesyłanych materiałów. Raz w miesiącu oczyszczamy nasze serwery FTP, usuwając wszystkie pliki poza znajdującymi się aktualnie w produkcji.
Udostępniając pliki na własnym serwerze FTP prosimy o podanie niezbędnego zestawu informacji umożliwiających ich pobranie, tj.: adresu, loginu i hasła oraz ścieżki dostępu do plików. Pobranych przez nas plików nie usuwamy z serwera.
 
FORMATY PLIKÓW
Preferowane: PDF / tiff 

Inne: PSD, JPG, PNG,

Otwarte: (CS6) AI, INDD, EPS, PSD, (X4)CDR
 
Prace zlecone do druku mogą być przygotowane w różnorodnych, standardowych w poligrafii formatach zapisu. Poniżej podajemy więcej szczegółów dotyczących najpopularniejszych, prosimy jednak o uwzględnienie naszych szczegółowych zaleceń związanych z daną techniką druku. Korzystając ze specjalistycznego oprogramowania o niestandardowych formatach zapisu plików, prosimy o kontakt w celu potwierdzenia możliwości ich wykorzystania. 
 
PDF: Pliki należy wyeksportować lub (lepiej) destylować z ustawieniami “Jakość Drukarska”, bez załączonych profili kolorystycznych. Standard PDF 1.4-1.6 lub PDF/X. Kolory CMYK. Bitmapy mogą być zapisane z kompresją JPG o maksymalnej jakości, w rozdzielczości zgodnej z techniką druku. Wszystkie czcionki powinny być skrzywione bądź osadzone w dokumencie. W pliku powinny być właściwie zdefiniowane obszary przycięcia i spadu. Prosimy nie dołączać żadnych znaków drukarskich poza niezbędnymi do realizacji zlecenia - np. znacznikami bigowania.
 
TIFF/PSD/JPEG: kolory CMYK, warstwy spłaszczone, rozdzielczość zgodna z techniką druku. Można korzystać z kompresji stratnej dla zmniejszenia wielkości pliku. Pliki powinny być w rozmiarze docelowym z dodatkowym spadem technologicznym. W wypadku bardzo dużych prac można stosować skalowanie. W takim wypadku należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu rozdzielczości
 
EPS/AI/CDR: W plikach wektorowych rozmiar stron bądź obszarów roboczych powinien być zgodny z docelowym. Fonty powinny być skrzywione. Obrysy wykrojników należy umieszczać na oddzielnej warstwie. Pliki z Ilustratora przyjmujemy w wersji CS6, pliki z Corel Draw maksymalnie w wersji X4. Prosimy jednak zważać, że efekty dostępne w oprogramowaniu firmy Corel (cienie, przezroczystości) często ulegają zniekształceniu na wydrukach i należy ostrożnie z nich korzystać.
 
INDD: Ze względu na rozbudowaną strukturę i różnorodne potencjalne problemy nie zalecamy dostarczania materiałów do druku w tej formie. Prosimy o dostarczenie pełnego pakietu zawierającego linkowane grafiki i fonty. Używamy InDesigna CS6. Prosimy o załączanie również pliku poglądowego celem zweryfikowania poprawności pliku po otwarciu.
 
FONTY
Prosimy o zamianę wszystkich użytych w pracy fontów na krzywe lub osadzenie w pliku. Załączając fonty jako dodatkowe pliki do prac otwartych (CD, AI, EPS) prosimy upewnić się czy Państwa licencja pozwala na to. Korzystając z fontów udostępnianych w internecie jako “freeware” warto sprawdzić czy font jest “free” także w zastosowaniach komercyjnych.
 
KOLORY
Prosimy o dostarczanie plików skonwertowanych do przestrzeni CMYK bez załączonych profili.
 
Nasze maszyny są skalibrowane pod profil Fogra 39, dostępny np. w pakiecie Adobe CS i z tego profilu należy korzystać przy tworzeniu lub konwersji plików produkcyjnych. Kolory dodatkowe (np. z palety Pantone lub HKS) również powinny zostać skonwertowane do przestrzeni CMYK.
Prace niespełniające naszych zaleceń na życzenie Klienta mogą zostać skonwertowane do CMYK, jednak jest to konwersja automatyczna i nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne przekłamania kolorystyczne.
 
ROZDZIELCZOŚĆ BITMAP
Grafika rastrowa (np. pliki TIF lub JPG lub obrazy “zaszyte” w plikach PDF) powinna mieć rozdzielczość dostosowaną do techniki druku. Do druku cyfrowego zalecamy rozdzielczość 250-300 dpi, do druku wielkoformatowego 150 dpi. W przypadku prac o bardzo dużych rozmiarach i oglądanych z większej odległości można stosować niższą rozdzielczość.
 
SPADY TECHNOLOGICZNE
W pracach zawierających zadruk grafiką do krawędzi prosimy o dodanie spadów minimum 3 mm z każdej strony. Dotyczy to zwłaszcza druków powielanych w technice cyfrowej, prac wielostronicowych oraz drukowanych na gotowych formatkach. W wypadku prac nietypowych może istnieć potrzeba dodania większych spadów. Ważne jest również zachowanie bezpiecznego odstępu od krawędzi (tzw. spad wewnętrzny) dla istotnych elementów - logotypów, tekstów, kodów kreskowych itp. Dla prac powielanych cyfrowo wynosi on minimum 3 mm, a dla prac wielkoformatowych 5 mm.
 
SKALOWANIE PRAC
W przypadku prac o bardzo dużych wymiarach (powyżej 5 m) konieczne jest stosowanie skalowania. Dla zapewnienia najwyższej jakości zalecamy jednak stosowanie jak najmniejszego współczynnika skalowania. Bitmapy w skali powinny mieć rozdzielczość zwielokrotnioną o współczynnik skalowania.
 
ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
W razie wątpliwości bądź niejasności prosimy o kontakt. Postaramy się rozwiązać wszelkie problemy techniczne, doradzić w wyborze techniki druku czy wyboru materiałów. Zapraszamy do naszej siedziby, gdzie można zapoznać się z przykładowymi realizacjami w różnych technikach druku na różnorodnych materiałach, a także napić się dobrej kawy z ekspresu ;-)