tel: 508 520 508   |   biuro@drukpoznan.pl

Podręcznik


DOSTARCZANIE MATERIAŁÓW
 
cd-dvd-pendrive-karta-pamieci-dysk-zewnetrzny-zalacznik-link-ftp
Pliki bezpośrednio załączane do wiadomości e-mail nie powinny być większe niż 25 MB. Większe pliki wygodniej i szybciej jest udostępniać za pośrednictwem dysków sieciowych (Dropbox, Google Docs, WeTransfer itp.), wysyłając e-mailem jedynie linki do pobrania. 
 
Klientom Drukpoznan.pl oferujemy indywidualne, bezpłatne konto FTP zapewniające pełną prywatność przesyłanych materiałów. Raz w miesiącu oczyszczamy nasze serwery FTP, usuwając wszystkie pliki poza znajdującymi się aktualnie w produkcji.
Udostępniając pliki na własnym serwerze FTP prosimy o podanie niezbędnego zestawu informacji umożliwiających ich pobranie, tj.: adresu, loginu i hasła oraz ścieżki dostępu do plików. Pobranych przez nas plików nie usuwamy z serwera.
 
 
FORMATY PLIKÓW
 
Prace zlecone do druku mogą być przygotowane w różnorodnych, standardowych w poligrafii, formatach zapisu. Poniżej podajemy więcej szczegółów dotyczących najpopularniejszych, prosimy jednak o uwzględnienie naszych szczegółowych zaleceń związanych z daną techniką druku.
 
Korzystając ze specjalistycznego oprogramowania o niestandardowych formatach zapisu plików, prosimy o kontakt, w celu potwierdzenia możliwości ich wykorzystania. 
 
pdf standardy

tiff jpg png

Pliki w formacie JPG oraz PNG drukowane są w wyjątkowych sytacjach oraz na odpowiedzialność klienta. Powinny być przygotowane w odpowiedniej rozdzielczości, wymiarach i w kolorystyce CMYK.

pliki otwarte
 
Najbezpieczniejszymi formatami plików do druku są PDF oraz TIFF.
Pliki otwarte przyjmowane są na odpowiedzialność klienta, ponieważ po ich otwarciu mogą powstać błędy.
 
Pliki w formacie PSD prosimy przygotowywać tak samo jak format TIFF, czyli:
ze spłaczonymi warstwami, spadami, w kolorystyce CMYK, bez osadzonych profili kolorystycznych oraz odpowiedniej rozdzielczości.
 
W plikach wektorowych (AI/EPS/CDR) wymiar stron powinien być zgodny z docelowym (wielkość 1:1 lub w skali). Fonty powinny zostać zamienione na krzywe. Obrysy wykrojników należy umieszczać na oddzielnej warstwie lub w osobnym pliku. Pliki z Illustratora przyjmujemy w wersji CS6, pliki z Corel Draw maksymalnie w wersji X4. Prosimy zwrócić uwagę, że efekty dostępne w oprogramowaniu firmy Corel (cienie, przezroczystości) często ulegają zniekształceniu na wydrukach i należy ostrożnie z nich korzystać.
 
Ze względu na rozbudowaną strukturę i różnorodne potencjalne problemy nie zalecamy dostarczania materiałów do druku w INDD. Jeżeli nie ma możliwości przesłania innego formatu, prosimy o dostarczenie pełnego pakietu zawierającego linkowane grafiki i fonty. Używamy InDesigna CS6. Prosimy o załączanie również pliku poglądowego celem zweryfikowania poprawności pliku po otwarciu.
 
 
FONTY (CZCIONKI)
 
Prosimy o zamianę wszystkich użytych w pracy fontów na krzywe lub osadzenie ich w pliku. Załączając fonty jako dodatkowe pliki do prac otwartych (CDR/AI/EPS/INDD) prosimy upewnić się czy Państwa licencja pozwala na to. Korzystając z fontów udostępnianych w internecie jako „freeware”, warto sprawdzić czy font jest „free” także w zastosowaniach komercyjnych.
 
Przykładowy tekst w krzywych:
 
tekst krzywe
 
 
KOLORY
 
Prosimy o dostarczanie plików skonwertowanych do przestrzeni CMYK bez załączonych profili.
 
Nasze maszyny skalibrowane są pod profil Coated Fogra 39. Dostępny jest np. w pakiecie Adobe CS. Z tego profilu należy korzystać przy tworzeniu lub konwersji plików produkcyjnych.
 
Kolory dodatkowe, np. z palety Pantone lub HKS, również powinny zostać skonwertowane do przestrzeni CMYK. Prace niespełniające naszych zaleceń, na życzenie Klienta, mogą zostać skonwertowane do CMYK. Jest to jednak konwersja automatyczna i nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne przekłamania kolorystyczne.
 
 
Różnice kolorystyczne:
 
rgb
cmyk
 
cmyk
rgb
 
 
ROZDZIELCZOŚĆ BITMAP
 
Grafika rastrowa (np. pliki TIF lub JPG lub obrazy “zaszyte” w plikach PDF) powinna mieć rozdzielczość dostosowaną do techniki druku. Do druku cyfrowego zalecamy rozdzielczość 250-300 dpi, do druku wielkoformatowego 150 dpi. W przypadku prac o bardzo dużych rozmiarach i oglądanych z większej odległości można stosować niższą rozdzielczość.
 
 
SPADY TECHNOLOGICZNE
 
W pracach zawierających zadruk grafiką do krawędzi prosimy o dodanie spadów minimum 3 mm z każdej strony. Dotyczy to zwłaszcza druków powielanych w technice cyfrowej, prac wielostronicowych oraz drukowanych na gotowych formatkach. W wypadku prac nietypowych może istnieć potrzeba dodania większych spadów. Ważne jest również zachowanie bezpiecznego odstępu od krawędzi (tzw. spad wewnętrzny) dla istotnych elementów - logotypów, tekstów, kodów kreskowych itp. Dla prac powielanych cyfrowo wynosi on minimum 3 mm, a dla prac wielkoformatowych 5 mm.
 
 
SKALOWANIE PRAC
 
W przypadku prac o bardzo dużych wymiarach (powyżej 5 m) konieczne jest stosowanie skalowania. Dla zapewnienia najwyższej jakości zalecamy jednak stosowanie jak najmniejszego współczynnika skalowania. Bitmapy w skali powinny mieć rozdzielczość zwielokrotnioną o współczynnik skalowania.

 
ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
 
W razie wątpliwości bądź niejasności prosimy o kontakt:
 
Postaramy się rozwiązać wszelkie problemy techniczne, doradzić w wyborze techniki druku czy wyboru materiałów.